Wystawa Bogny Becker „Małe światy. Apoteoza śmierci pajaca.”

Marlena Niestrój - kurator wystawy -Wystawa Bogny Becker „Małe światy. Apoteoza śmierci pajaca.” - Zdjęcia z wystawy

Jest taki dom na wzgórzu, z pięknym widokiem na Jezioro Dobczyckie. W tym domu mieszka mądra i mocna kobieta. Tam tworzy swoje unikatowe światy. W skali mikro buduje kosmiczne kompozycje. Lalki, szpilki, wstążki, dinozaury, krzesełka, samochodziki, sznurki – wszystko ma swoje miejsce, wszystko jest ukochane i cenne. Tu przypadek lubi bratać się z zamysłem. Strych – zwyczajowo składowisko śmieci – tutaj zamienia się w sanktuarium piękna i wzruszenia. Wszystkie obiekty, jakby czując powagę roli do odegrania, prężą się z dumą i wdzięcznością za tyle uwagi, jaką obdarza je ich pani. Ona bawi się w układanie ich w zaskakujący i jedyny możliwy sposób. Ta pani to Bogna Becker – niegasnąca energia twórcza. To ta, która nie pozwala nikomu nosić swoich bagaży, siatek, a w torbie ma wszytko co potrzebne w podróży. Jest artystką swojego życia. Jej dom, ludzie w nim, zwierzęta, rośliny, przedmioty to opowieść o wrażliwości, miłości i szacunku.

Wystawa Bogny Becker „Małe światy. Apoteoza śmierci pajaca.”

W zaraniu wszystkich kultur świata oprócz broni i narzędzi praczłowiek stworzył figurkę – postaciowanie bóstwa, ale i siebie samego – służącą wielu funkcjom: między innymi w magicznych obrzędach zastępczo składał ją jako ofiarę. To alter ego człowieka stawało się z czasem jego portretem, pierwszym obiektem sztuki i zabawy. Tak powstała figurka – lalka – towarzyszka człowieka i jego losów od dzieciństwa aż do śmierci. Lalki biedne i bogate, prymitywne i te o wyrafinowanych cechach „osobowości”, nagie i ubrane zgodnie z zamożnością właścicieli dzielą losy ich życia i śmierci, noszą stygmaty czasu, zużycia, a także okrucieństwa swoich małych panów. Czasem dziedziczone z pokolenia na pokolenie były ozdobami łóżek, wózeczków dziecięcych, słodkich pokoików dziecka. Stały się najbardziej uniwersalnym symbolem człowieka. Od wielu lat równocześnie z innymi formami mojej twórczości „buduję” pod symbolicznym przykryciem szklanych kloszy „małe światy” – sceny metaforyczne, trochę jak z teatru lalek. Lalki oraz różne przedmioty znajduję lub kupuję na targach staroci, w antykwariatach, dostaję je od przyjaciół w rozmaitych stanach zachowania. Tworząc te małe światy, czuję się autorką, reżyserką i scenografką tychże przedstawień. Te „wybawione” lalki wybawiam, dając im nowe życie. One zaś przenoszą symbolicznie prawdę o kondycji, komedii i tragedii ludzkiego życia.

[Bogna Becker]

Bogna Becker – urodzona w 1946 roku w Krakowie. Absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych oraz Wydziałów Malarstwa i Tkaniny Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zajmuje się malarstwem, rzeźbą, konserwacją, fotografią. Liczne wystawy indywidualne, udział w wielu zbiorowych. Prace w muzeach i kolekcjach prywatnych w Polsce, we Francji, Włoszech, w Belgii, Skandynawii, Niemczech, Izraelu, USA, Kanadzie.

Kurator: Marlena Niestrój

Miejsce: Katowice Miasto Ogrodów – Galeria Engram

Data: 17.10. – 7.11.2018, w ramach IV Metavera Art Festival

pl_PLPolish